Zaledwie kilka dni temu można było świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie powodu wskazane jest aby nabrać kilka refleksji dotyczących sporego problemu, pojawiającego się w okręgu całej Polski. Mowa tu jak wiadomo o smogu, który z pewnością może być dla wszystkich ludzi naprawdę niebywale katastrofalny. Niekorzystne substancje chemiczne, które wdychamy w zasadzie każdego jednego dnia, mają oczywiście do czynienia z nieustannym rozpowszechnianiem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już mniej więcej rok. Niewątpliwie warto notorycznie uświadamiać czym jest zatrucie środowiska lub też jakimi sposobami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza w kilku stacjach telewizyjnych został poruszony właśnie ten temat. Należy uzmysławiać sobie, że obecnie w naszym kraju rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił również problem smogu. Jednym ze sposobów na zabezpieczanie się przeciwko degradacji powietrza jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Połowę smogu w naszym kraju generujemy sami w naszych domach, o czym napomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie wyeliminujemy kotłów zanieczyszczających nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


A ponadto, w walkę ze zdegradowanym środowiskiem włączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki Piotr Woźny oznajmił, że uskuteczniana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia za ok. dziesięć lat okaże się zeroemisyjna. Bądźmy świadomi też tego, że problem ze smogiem i z SARS-CoV-2 można ze sobą naturalnie połączyć. Pandemia COVID najpierw pojawiła się w terenach o nieprzeciętnie wysokiej degradacji środowiska, a więc we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu bez żadnych wątpliwości należy również być świadomym tego, co zasadniczo jest kluczową tego przyczyną. Zatem jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu co niemiara destrukcyjnych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wymienionych właściwości jest nadzwyczajnie istotna, przede wszystkim z powodu naszego zdrowia oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Tagi:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz